Forum ogrodnicze FloraForum.pl
Internetowe forum o kwiatach w domu, na balkonie
i w ogrodzie ... Zapraszamy do dyskusji
logo

Forum Ogrodnicze FloraForum.pl
Listopad 22, 2014, 14:49:45
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rozmnażanie cyklamena  (Przeczytany 20494 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Asikk
Nowicjusz
*

« : Maj 11, 2007, 21:25:45 »

Witam,

Chciałabym rozmnożyć mojego fiołka alpejskiego. Wyczytałam w informacji od Zoe, że należy to robić w następujący sposób:
" Rozmnażanie. Wiosną lub latem ze średniej wielkości liści z ogonkami o długości około 1,5 cm  łatwo można otrzymać sporą liczbę 'młodzieży'. Umieszczamy je po nasadę blaszki w wilgotnym torfie zmieszanym z piaskiem i okrywamy bezbarwną folią. Tę miniszklarnię trzeba często wietrzyć. Po kilku tygodniach wyrosną młode roślinki. Gdy osiągną 2-3 cm wysokości, rozsadzamy je do małych doniczek. Zakwitną w następnym sezonie. "

I mam w związku z tym pytania:
- co to jest bezbarwna folia? (przezroczysta??)
- czy umieszczenie w torfie z pisakiem, czy to oznacza że wsadzam to normalnie tak jak bym na stałe sadziła?
- czy stosować jakiś ukorzeniacz?
- nacinać łodyżkę?

Pozdrawiam
Asikk

Pozdrawiam
Asikk Smile
« : Maj 11, 2007, 21:25:45 »

klaudia 29
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Maj 12, 2007, 07:40:10 »

Asikk,ja mam dwa fiołki uzyskane z oderwanego listka od roślinki u sąsiadki,
Ja oderwałam listek z ogonkiem przy samej ziemi i wsadziłam do pojemniczka z przegotowaną wodą,stał dość długo a gdy wypuścił korzonki wsadziłam do doniczki i po jakimś czasie wyrosły kolejne młodziutkie listeczki.
patrycja11
Aktywny
**

<3 <3 <3 <3

« Odpowiedz #2 : Czerwiec 18, 2007, 19:13:27 »

Ale to twoje Klaudia 29 to chyba fiołek afrykański,a nie alpejski Wink  Razz

Pozdrawiam gorąco wszyskich miłosnikow roslin doniczkowych i ogrodowych xF

PatH
Zoe
Gość
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 18, 2007, 21:22:31 »

Prośba do wszystkich zaprzestańmy używania nazwy fiołek alpejski. Prowadzi to do licznych nieporozumień. To stara nazwa zwyczajowa i dla jasności tekstu używajmy spalszczonej nazwy łacińskiej - cyklamen.
ankapat
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Czerwiec 25, 2007, 10:31:46 »

Nigdy nie spotkałam się ze sposobem rozmnażania cyklamenów wskazanym przez Asikk. Ten sposób chyba jest najlepszy dla roślin o nazwie sępolia czyli fiołek afrykański.

Cykłameny są bardzo trudne do rozmnożenia. Wymagają specjalnych warunków tzn. udaje się to tylko tym osobom, u których roślinki te czują się bardzo dobrze.
Przyznam się, że w ubiegłym roku z ciotką rozmnożyłyśmy jej pięknego cyklamena przez nasiona.
Jeżeli ktoś posiada cyklamena to może sam zapylić kwiaty używając do tego patyczka do uszu lub małego palca.
Pózniej trzeba poczekać troszkę na nasiona. Może nie wygląda to zbyt okazale bo łodygi kwiatowe z nadmiaru ciężaru kładą się na parapecie, jednak opłaca się cierpliwie czekać na efekt.
Nasiona siejemy od października do grudnia.
Nalezy przykryć je odpowiednią warstwą ziemi - około 1/2 cm, a doniczkę ciemną przykrywką lub kartką z gazety, ponieważ roslina ta kiełkuje tylko w ciemności i temperaturze 18 st C Exclamation
Kiełkowanie trwa dosyc długo od 3 do 6 tygodni.
Po 3 miesiącach małe cyklameny można przepikować - pamiętajcie o odpowiednim nasłonecznieniu a jednocześnie dość chłodnym miejscu, inaczej wybujeją.

Pamietajmy że cyklameny najlepiej czują się w temperaturze 10-15 st. C w miejscu jasnym ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Nie podlewajmy też namiętnie młodych bulw  Very Happy , ponieważ cyklameny są skłonne do chorób grzybowych. Najlepiej nalac wody w podstawkę pod rosliną.
JESZCZE JEDNA ALE TO CHYBA NAJWAŻNIEJSZA UWAGA - JEŻELI JESTEŚCIE ZMARŹLUCHAMI  Wink I NIE LUBICIE TEMPERATURY NIŻSZEJ NIŻ 20 ST.C W SWOIM MIESZKANIU TRAKTUJCIE ZAKUPIONE CYKLAMENY JAKO ROŚLINY JEDNOROCZNE CHYBA ŻE ZNAJDZIECIE GDZIEŚ ZACISZNE I CHŁODNE MIEJSCE DLA TYCH PIĘKNYCH ROŚLIN

Jeżeli nie ma odwrotu,
to nie ma też drogi naprzód
Teśka
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #5 : Czerwiec 26, 2007, 20:45:59 »

Rozmnażanie cyklamena : Zwykle przez siew od lipca do marca - główna pora to październik i listopad. W warunkach domowych można też rozdzielać stare bulwy po obumarciu kwiatów i starych liści  Confused

ankapat
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Czerwiec 27, 2007, 08:06:19 »

Teśka a Ty próbowałas jakoś rozmnażać cyklamena??
Ja opiasałam mój wypróbowany sposób a nigdy nie rozdzielałam starych bulw.
Swoje cyklameny wysyadziłam do odgródka.
Czy komuś przetrwały te rośliny w ogródku do kolejnego roku Question
Jeżeli tak to napiszcie jak to zrobić żeby wiosną pięknie zakwitły Smile

Jeżeli nie ma odwrotu,
to nie ma też drogi naprzód
dorotka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #7 : Maj 10, 2008, 17:28:08 »

Smile Dzień dobry! Właśnie trafiłam na Wasz nowy portal. Czytałam natomiast trochę informacji na Waszym "starym portalu" na temat cyklamenów. Mam jednego z zeszłego roku, teraz wydaje mi się, że idzie w swój stan spoczynku. Trochę liści już mu pożółkło i je oberwałam, ale bulwę ma twardą. Zauważyłam też, że na końcu jednej łodyżki ma kulkę - pewnie z nasionami - i tu pojawia się dla mnie problem. Confused  Nie chciałam tego ruszać, bo chciałabym najpierw wiedzieć w którym momencie zasiać do ziemi te nasionka, czy tą kulkę otworzyć, czy całą się sadzi do ziemi, jak zasiać do ziemi nasionka z niej, czy jeszcze czekać, aż całkiem zrzuci liście? Boję się tego ruszać, żeby nie stracić tych nasionek, dlatego proszę o wyjaśnienie mi tego szczegółu. Co do reszty myślę, że mniej więcej wiem co robić. Porada od Was nie zaszkodzi. Proszę więc o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam!  Smile

Uśmiechnij się !!!
nowira
Rezydent

łódzkie - strefa 6B

« Odpowiedz #8 : Maj 10, 2008, 22:21:29 »

Witaj na naszym forum  Very Happy

Aga73
Rezydent

« Odpowiedz #9 : Maj 10, 2008, 23:22:37 »

Smile Hej Smile U mnie było podobnie, cebula przeszła w stan spoczynku, mniej ją podlewałam. Nasionka.. czekałam, aż ta torebka nasienna sama pęknie. Wysiałam, sporo roślinek wypełzo z ziemi Smile Porozdawałam, żyją do dnia dzisiejszego, a przynajmniej  na bank dwie:) Pobiegaj po Forum, może doczytasz się reszty, ja zrobiłam tak, ale Ty nie musisz Smile

..w życiu piękne są tylko chwile.. Smile
dorotka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #10 : Maj 11, 2008, 08:30:01 »

Very Happy  Witam! Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Jestem nowa tutaj, więc jeszcze tego portalu nie znam, ale odnalazłam już temat dot. wysiewu nasionek cyklamena i zamierzam z moim postępować wg. Waszych wskazówek. Tym bardziej że naczytałam się iż z takich nasionek może być dużo pięknych młodych cyklamenów, tylko trochę dbania, cierpliwości i serca, one też czują. Pozdrawiam!   Wink

Uśmiechnij się !!!
dorotka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #11 : Czerwiec 14, 2008, 13:46:22 »

Witam. Mam pytanie odnośnie starych bulw cyklamena. Jak można z takiej bulwy rozmnożyć nowego? Bo nasionka już mam, trzymam je zgodnie z waszymi poradami do października na wysiew, ale zastała mi twarda zdrowa bulwa. Coś tu o niej piszecie ale nic jak to zrobić?   Confused   Smile

Uśmiechnij się !!!
olci@
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #12 : Czerwiec 16, 2008, 19:43:46 »

Ja też posiadam cyklamen spróbuję rozmnożyć z nasion
Aga73
Rezydent

« Odpowiedz #13 : Czerwiec 16, 2008, 19:53:19 »

Olcia u nas jest wszystko.. Trzeba tylko poszperać Wink
http://www.floraforum.net/topics16/cyklamen-vt430.htm

dorotka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #14 : Czerwiec 23, 2008, 17:52:54 »

Zastanawiałam się kiedyś co robić z bulwą cyklamena. Czy można z niej mieć kolejnego, i tak minęło parę tygodni, podlewałam coraz rzadziej i mniej, obrywałam mu padnięte listki i trzymałam w najbardziej chłodnym i ciemnym miejscu pokoju, tak mi się wydaje, aż z tej bulwy wyszły nowe listeczki... Może zakwitnie jesienią....?    Smile

Uśmiechnij się !!!
olci@
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #15 : Czerwiec 24, 2008, 07:38:54 »

Mojemu cyklamenowi szybko żółkną liście, ale dosłownie z minuty na minutę rozwijają się kwiaty.
Aga73
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Czerwiec 24, 2008, 12:41:55 »

Cyklamenowi wskazany okres spoczynku Smile Powinien być w chłodniejszym pomieszczeniu, on to lubi. Ale mam taką uwagę.. Czy bulwa Twego cyklamena nie siedzi zbyt głęboko w ziemi?

dorotka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #17 : Czerwiec 24, 2008, 19:10:06 »

Chyba nie. Nie widać jej, bo mam kiepski aparat w komórce i ta ziemia się trochę wypchała na wierzch. Ale jestem happy bo wypuścił nowe listki, mimo iż teraz powinien być w stanie spoczynku. Zobaczymy co będzie z nim dalej. Mam nadzieję że mi się nie zmarnuje, bo na wysiew nasionek jeszcze za wcześnie, chciałam to zrobić w październiku. Pozdrawiam!  Smile

Uśmiechnij się !!!
dorotka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #18 : Czerwiec 24, 2008, 21:17:36 »

Olci@ Być może będzie już przechodził w swój stan spoczynku. To naturalne. Dzięki tej stronie wiem co następuje z moim. Nie obawiaj sie o swojego. Poczytaj tylko tutaj wyżej na ten temat i rób wg. tych porad.   Smile
Mojemu liście wszystkie padły, urwała się łodyżka z pąkiem nasionek w środku więc trzymam ją do października na czas wysiewu a teraz z bulwy wychodzą mi całkiem nowe młodziutkie listeczki. Nie wiem czy to dobrze czy źle ale cieszę się z tego, bo może znów jesienią zakwitnie. Choć mówią że powinien być cały czas w spoczynku. Ale co zrobić, skoro jemu się chce inaczej...   Very Happy

Uśmiechnij się !!!
olci@
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #19 : Lipiec 21, 2008, 10:58:27 »

Ratunku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czy cyklamen odrasta po zmasakrowaniu przez kota? Mój cyklamen wygląda jak dorotki tylko ma kilka listków więcej.
britvictango
Aktywny
**

« Odpowiedz #20 : Lipiec 22, 2008, 07:20:36 »

To zależy czy bulwa jest cała czy uszkodzona. Jeśli jest cała to powinien sobie poradzić. Jeśli bulwa jest uszkodzona to ja mu wielkich szans nie daję. Chociaż słyszałem że istnieje możliwość rozmnożenia cyklamena przez podział bulwy ale to trochę zachodu i "medykamentów" trzeba.
olci@
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #21 : Lipiec 22, 2008, 08:10:16 »

Mój kot go tylko okrutnie pogryzł, sprawdziłam bulwę, jest cała.
olas
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #22 : Lipiec 27, 2008, 20:17:29 »

Napiszcie dokładniej w jaki sposób zapylić cyklamena. Czy trzeba dotykać tych twardych słupków w środku kwiatu? Jak dlugo czeka się na zawiązanie kulki z nasionami? Mojemu cyklamenowi żółknie bardzo duzo liści ale kwiaty rozwijają się pięknie i ma jeszcze dużo pąków. Nie wiem czy własnie przechodzi w stan spoczynku i czy zdążą się zawiązać owoce z nasionami?

Ola
britvictango
Aktywny
**

« Odpowiedz #23 : Lipiec 28, 2008, 07:29:01 »

Ja swego cyklamena zapylałem miękkim pędzelkiem. Najlepiej pyłek brać z kwiatów na których jest on dobrze widiczny i po lekkim strząchnięciu opada. Kilka kwiatków wystarczy do uzyskania ok 30 nasion. U mnie torebki nasienne zawiązały się po ok tyg. Kwiat dla pewności trzeba dobrze "opędzelkować" w środku. U mnie łodygi z nasionami posechły poschły dopiero po utracie wszystkich liści.
nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #24 : Lipiec 30, 2008, 16:48:11 »

A kiedy wiadomo że kulki z nasiona można już rozciąć i nasiona posiać?

Ja dostałam wczoraj cyklamena po przejściach;), z 5 pięknymi kulkami nasion, duże są i wydają się być dojrzałe, a liście zaczynają na brzegach żółknieć   żółknąć (będzie przechodził w stan spoczynku?). Nie wiem co zrobić z tymi kulkami, miałam kiedyś innego (teraz przechodzi od jakiegoś czasu spoczynek) i też miał kulkę, ale tamta była mała, a te kulki są ze 2 razy większe, nabrzmiałe, i lekko zaczynają chyba barwę zmieniać na jasną. Czy mam już obrywać i zasiewać czy jeszcze czekać?

Wystarczy Natalia Wink
britvictango
Aktywny
**

« Odpowiedz #25 : Lipiec 31, 2008, 20:44:50 »

Jeśli liście zaczynają żółknąć to roślinka myśli już o spaniu. Ja torebki z nasionami oderwałem jak łodyżki na których się znajdują powiędły
olci@
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #26 : Sierpień 07, 2008, 07:44:30 »

Koniec mój cyklamen nie żyje SadSad
nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #27 : Sierpień 07, 2008, 09:21:45 »

Jak to nie żyje? Zgniła czy spróchniała bulwa?

Wystarczy Natalia Wink
nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #28 : Sierpień 08, 2008, 11:20:17 »

A ja się pochwalę Smile

Jedna z moich 5 kulek już opróżniona. Niedawno ten sznurek na którym kulka wisiała zaczął usychać, dziś już usechł a kulka zaczęła się otwierać. Oberwałam kulkę i wyciągnęłam nasionka ze środka. Mam 22 sztuki dorodnych, świeżych, brązowych nasionek. Och Wink, nie mogę się doczekać reszty, bo mam jeszcze 4 kulki sporo większe Smile A te niedługo wysieję Smile

Wystarczy Natalia Wink
britvictango
Aktywny
**

« Odpowiedz #29 : Sierpień 08, 2008, 13:37:18 »

No to gratuluję zbioru !!!

Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: